Liigu sisu juurde
Tagasi blogisse

Kondensaat – kuidas seda ära hoida?

By Finest-Hall

Külmladude tavapärane probleem on kondensaatide teke. See probleem ei puuduta ainult PVC halle, vaid on ka muude isoleerimata katetega külmladude probleem.

Miks kondensaat tekib?

  • Kondensaadi tekkepõhjuseks on temperatuuride erinevus hoone katte sise- ja välisküljel. Ehk siis kui õues on miinuskraadid ja sees on plusskraadid, tekitab õhus olev niiskus kondenseerimise PVC katte siseküljel. Tõenäoline on see kahel korral aastal (varakevad, hilissügis), kui öine temperatuur langeb alla 0 kraadi ja päevane päike soojendab hoonet nii palju, et välistemperatuuri langedes on hoones sees endiselt plusskraadid.
  • Samuti tekib probleeme kondensaadiga, kui soe tootmine on ühendatud külmlaoga. Siis on probleemi tekkimine terve selle aja vältel kui õues on miinuskraadid. Liikudes sooja tootmise ja külmlao vahet, soojendatakse külmladu seest poolt, mis omakorda tekitab kondensaadi PVC halli siseküljele.

 

Lahendused:

  1. Sundventilatsioon

    Tuleb kasutada sundventilatsiooni, et õhuvahetus oleks hoones piisav ja ühtlustaks temperatuuri mõlemal pool katet. Selleks saab kasutada ventilaatoreid, mis imevad hallist õhu välja ja alumiste tuulutusavade kaudu pääseb külm õhk halli sisse. Tekib õhuringlus, mis jahutab hoonet nii palju, et see vähendab kondensaadi teket.
    NB! Eriti suur on see probleem PVC hallidel, millel puuduvad tuulutusavad. Paljud odavhallide pakkujad jätavad tuulutusavad tegemata, sest see on aeganõudev ja kulukas protsess.

  2. PVC lamellkardinad/ PVC kiirrulluksed

    Kui PVC hall on ühenduses sooja tootmisega, siis tihtipeale ei ole kasu sundventilatsioonist. Kui külmal ajal liigutakse pidevalt tootmise ja lao vahet, ei suuda ventilaatorid piisavalt ladu jahutada ja kondensaat võib siiski mingil määral tekkida. Vältimaks sooja õhu pääsemist külma lattu, tuleks esiteks paigaldada ukse ette PVC lamellkardinad, mis vähendavad sooja õhu pääsemist laohoonesse.
    Kuna pideva kasutuse tõttu lamellkardinad määrduvad, kuluvad ja purunevad, on teise lahendusena mõistlik kasutada PVC kiirrullust. (Loe artiklit uste kohta SIIT). Kui aga tegemist on hoone eripäraga, kus külmladu ja soe tootmine on ühenduses paljude ustega ja liiklus on väga tihe või PVC hallis asuvad näiteks töökohad, millele on paigaldatud töökoha soojendid(soojapuhur, gaasikiirgur, diiselkiirgur, infrapuna soojendi jne), siis tuleb kondensaadi vältimiseks minna täiendava lahenduse peale.

  3. Sisekattega PVC hall.

    Sisekattega PVC hall on hoone, mille fermide sisemistele külgedele on paigaldatud täiendav PVC kate. Sisekate väldib seda, et hoones olev soe õhk ei puutuks kokku teisel pool väliskatet oleva külma õhuga ja tekitab fermide vahelise puhvertsooni. Sisekate isoleerib sise- ja väliskeskkonna, mistõttu ei teki hoone sisse kondensaati. Kuna PVC sisekate on õhem materjal kui halli välimine PVC kate, siis on see kergem ja soodsam materjal. Selline lahendus ei taga soojustatud hoone omadusi soojapidavusele, kuid võimaldab mingiks perioodiks tõsta hoone temperatuuri selliseks, et seal on mugav töötada, välistades sealjuures kondensaadi tekke. Sisekattega PVC halli on võimalik kasutada sooja tootmisena, kuid seda juba küttekulude arvelt.