Liigu sisu juurde
Tagasi blogisse

Millega peaks arvestama valides ust PVC hallile?

By Finest-Hall

PVC halli lõpliku ruutmeetri hinna määravad suuresti uksed (nende tüüp, asukoht ja mõõtmed). Tuleb korralikult läbi mõelda, milliseid uksi PVC hallile valida, mis eesmärki uks/uksed täitma hakkavad ning kuhu neid ka paigutada.  Lisaks arvestades PVC halli mõõtmetega, tuleb silmas pidada ka, kui palju on nõutud käiguuksi ehk evakuatsiooniuksi. Eestis on nõutud evakuatsioonitee iga 30 meetri ulatuses, ATS’i olemasolul on see nõue iga 45 meetri tagant. Käiguuksi on võimalik valida eraldi seisvatena, aga ka tõstuste sees. Olenevalt, mis kaupa seal ladustatakse, on teinekord mugavam kasutada tõstust, mille sees on käiguuks. See tagab evakuatsioonitee, samas ei võta see ära ladustamisruumi. Näiteks kardinuste puhul ei ole Päästeameti poolt käiguuksed nõutud.

PVC hallile on võimalikud mitut eri tüüpi uksed:

 • kõige lihtsamad ja odavamad on  kardinuksed,
 • keskmises hinnaklassis on  PVC kattega lükanduksed,
 • parima hinna ja kvaliteedi suhtega on  tõstuksed,
 • kõige kallimad ning kiiremad on PVC kiirrulluksed.

FinEst-Halli partneriks tõstuste ja PVC-kiirrulluste puhul on Laduks OÜ, mis on 10 aastase ajalooga tööstususte müügile, paigaldamisele ja hilisemale järelhooldusele keskendunud ettevõte. Laduks OÜ omab valdkonnas pikaajalisi kogemusi ning leiab üldjuhul lahenduse ka kõige keerukamates olukordades – olgu selleks 9000 mm laiused või 9000 mm kõrgused ukseavad, kiiravanevad lahendused või muud kliendi erisoovid. Uksespetsialistidena on Laduks OÜ-l olemas kogu Eestit kattev hooldus-remondivõrgustik, mis tagab kiire reageerimise tekkinud murede korral.

Põhilised asjaolud, millega arvestada tuleks:

 1. Mis materjali/kaupa PVC hallis ladustatama hakatakse? Tuleb arvestada kauba ja tõstuki mõõtmetega. Näiteks puidu või metalli pakk, mis on mõõtmetega 6 meetrit nõuab üldjuhul 7 meetri laiust ust. Rasketehnika, mille mõõtmed on suured, vajavad teinekord uksi, mille mõõtmed on 6×6 meetrit (LxH).
 2. Kas veoauto peab halli sisse mahtuma või mitte? Veoauto puhul on minimaalsed mõõtmed 4×4,3 meetrit (LxH). Kui veoautoga saab otse sisse tagurdada piisab ka uksest mõõtudega 3,5×4,3 meetrit (LxH).
 3. Kas halli ukse/uste poolne külg on avatud näiteks tuultele? Juhul kui tuul on uste poolsel küljel/otsal tugev, on soovitatav kasutada tõstuksi, mis on stabiilsed ja mugavamad kasutada. Näiteks kardinuste puhul on suur oht, et pidev tuul võib lõhkuda ukse kinnitused. Lisaks pääseb kardinuste puhul tuul halli sisse ja see võib tekitada õhupalli efekti, mis tähendab seda, et PVC kinnitusrihmad ja pingutid saavad pidevat liigset koormust.
 4. Kindlasti tuleb arvestada uste asukohtadega, kas uksed asuvad halli otsal või küljel. Otsauste suhtes põhimõtteliselt piirangud puuduvad. Küljeuste puhul tuleb arvestada fermi sammuga, kui uks mahub fermide vahele, on tegemist standardlahendusega ja kliendi jaoks see täiendavaid lisakulusid kaasa ei too. Kui aga küljeuks on suurem kui fermi samm, tuleb arvestada sellega, et uksele tulevad ümber tugevdusraamid, millele toetub ukse kohal olev ferm. Selline lahendus on oluliselt keerulisem ja kliendi jaoks oluliselt kulukam. Küljeukse puhul peab arvestama asjaoluga, et talvel langeb lumi katuselt ukse ette. Selle vältimiseks on mõistlik kasutada küljeuste kohal varikatuseid, mis suunavad lume kahele poole laiali ja hoiavad ukse esise lumest puhtana.
 5. Lükanduste puhul peab kindlasti arvestama sellega, et laia ava puhul avanevad uksed kahele poole. Lükanduksed on avatavad käsitsi. Lükanduksed paigaldatakse küljel hallist välja poole, otsal halli sisse poole. Otsaukse puhul peab arvestama asjaoluga, et kauba ladustamist ei ole võimalik teostada uste avanemise piirkonnas. Lükandukse miinuseks on see, et ta ei ole õhutihe ja teatud nurga all sadavad sademed võivad halli sisse pääseda.
 6. Kõige parem ja kindlam uste lahendus PVC hallile on tõstuks. Tõstuks on tihe ja ei lase läbi sademeid ja tuult. Tõstuksele on võimalik paigaldada automaatika, erinevad andurid automaatseks avanemiseks ja vajadusel evakuatsioonitee. Lisaks on kergemini avatavad ja mugavamad kasutada.
  Laduks OÜ müügijuht Toomas Raag: “Tõstuksed on kõige levinum tööstuslik avatäide. Standardis saab toota tõstuksi kuni 8×6 m (LxH), kuid erilahendusena oleme paigaldanud ka kuni 9 m laiuseid ja 9 m kõrguseid tõstuksi. Tõstustele saab paigaldada erinevaid aknaid, jalgvärava (k.a. madala lävepakuga), automaatika ning erinevaid avamislahendusi. Soovi korral saab tõstukse panna avanema PVC-halli katusekallet järgivana. Tiheda kasutusega tõstustele on võimalik paigaldada kuni 100 000 tsükli vedrud (standardis 20 000 tsüklit). Tõstuste eeliseks on madalad kulud, varuosade kerge ja soodne saadavus. Tõstuks ei sobi kohtadesse, kus on väga tihe kasutus või ei sobi, et uks avaneb lae alla. “
 7. PVC kiirrulluksed on vajalikud näiteks juhul kui PVC hall on ühendatud sooja tootmisega. Sellisel juhul välistatakse talvel see, et soe õhk pääseb külma halli ning tekitab seal liigset kondensaati. PVC kiirrulluksed on tuntud oma hea avanemiskiiruse poolest ja on mugavad kasutada kui tootmise ja lao vahel on vaja pidevalt liikuda. Miinuseks on nende kallis hind ja tihedam hooldusvälp.
  Laduks OÜ müügijuht Toomas Raag: “PVC kiirrulluksi kasutatakse kohtades, kus on väga tihe kasutus, soovitakse kiiret avanemist-sulgemist või on oluline, et uks ei liiguks ruumi sisse. PVC-kiirrulluste kasutustihedusele piirangud puuduvad ning tegemist on kõige töökindlama tööstusliku avatäitega. Uksele on võimalik lisada erineva kujuga aknaid, soovi korral ettevõtte logo/pilt uksekardinal, avamisseadmed jne.”
Näited kardinustest:
Näited lükandustest:
Näited tõstustest:
Näited PVC kiirrullustest: