By Finest-Hall
Soetades endale PVC halli, tekib kindlasti küsimus, kui suur see peaks olema.
Milline on võimalik laius, pikkus, kõrgus? Kui palju peab PVC hallil olema uksi ja kui suured need peaksid olema? (Loe artiklit uste kohta SIIT)
Selles artiklis proovime leida vastused nendele küsimustele ja juhtida tähelepanu asjadele, mida peab PVC halli soetades silmas pidama.
Alusplatsi olemasolu
Esmalt tuleb vaadata üle, milline on võimalik alusplats, kuhu PVC hall paigaldada. Kui plats on olemas, tuleb lähtuda platsi mõõtudest, kui alusplats on aga tegemata, siis on vaja lähtuda sellest, mis kaupa plaanitakse hallis ladustada. Suuresti määrab hallis ladustatav kaup hoone mõõdud.
Hoone kõrguse määramine
Enamasti määrab hoone kõrguse see, kas veoautod peavad halli sisse pääsema või mitte. Kui peavad, siis alla 5 meetrise seina kõrgusega hoonet ei ole võimalik valida. Kui hoonesse ei pea veoautod pääsema, peab jälgima ladustatava kauba ja tõstukite kõrgust. Üldiselt võiks seina/ukseava kõrgus olla ca 1 m kõrgem kui hoones ladustatav kaup ja seal liikuvad tõstukid. See väldib mehaaniliste vigastuste tekkimise. Kui kaup/pakendid on väikesed, aga neid on võimalik ladustada üksteise peale või kasutatakse ladustamiseks riiuleid, on mõistlik hoone teha võimalikult kõrge seinaga. Nii saavutatakse suurem kubatuur, sealjuures suurendamata hoone ruutmeetreid. Siinjuures peab aga silmas pidama, milline on detailplaneeringuga kehtestatud hoone maksimum kõrgus.
Hoone laiuse määramine
Hoone laiuse määravad väga paljud erinevad asjaolud. Taaskord kõige tähtsam on kaup, mida hoones ladustatakse, mis on kauba gabariidid, mis pidi ja mitmes reas kaupa PVC hallis ladustatakse ja kui suured peavad olema vahekäigud. Samuti määrab laiuse see, kas kasutatakse tava- või külgtõstukeid.
Kui ei pea valima hoone laiuse ja pikkuse vahel, siis samade ruutmeetrite juures on mõistlik pigem võtta kitsas ja pikk kui lühike ja lai hoone. Mida suurem on hoone laius, seda kõrgem on ruutmeetri hind suurest konstruktsiooni sildest tulenevalt. Kui aga hoonega minna pikkusesse, siis see vähendab ruutmeetri hinda. Näiteks 20×20 meetrise hoone ruutmeetri hind on samaväärne 40×150 meetrise hoone ruutmeetri hinnaga.
Mida hoones hoiustatakse?
Kui hoones ladustatakse puistematerjali (vili, pellet, saepuru, laast jne), siis on määravad Päästeameti poolt kehtestatud nõuded puistematerjali ladustamisele. Samad nõuded kehtivad ka kergesti süttivate kaupade ladustamisele (viide paragrahvile SIIN). Sellisel juhul tulebki leida hoone optimaalne laius versus pikkus, et otstarbekalt ära kasutada iga hoone ruutmeeter. Teinekord on hädavajalik jagada hoone sektsioonideks ja need eraldada tuletõkkeseinaga. See võimaldab kergesti süttivat materjali ladustada väiksemale alale suuremas koguses. Samas tõstavad igasuguse sektsioonid, tuletõkkeseinad ja tulemüürid oluliselt hoone ruutmeetri hinda.
Kui Teil on olemas detailplaneering või projekteerimistingimused vallast, siis pöördudes meie spetsialistide poole, saate soovitused hoone, kauba ja tõstukite eripäradest tingitud mõõtudele ning asukohast tulenevatele võimalikele piirangutele.